Ogród angielski | Blog ogrodniczy

Ogród angielski

Pierwszy wpis na blogu będzie poświęcony ogrodom w stylu angielskim. Następne wpisy poświęcę na omówienie innych typów ogrodów. Zaczynam od angielskiego, bo wydaje się dość ciekawym zestawieniem roślin i architektury.

Mówiąc ogród angielski często na myśl przychodzi ogród idealny, uporządkowany, no i przede wszystkim duży.Osoby mające małe przydomowe ogródki będą mogły cieszyć się jedynie namiastką takiego ogrodu.

 

Jakie są cechy charakterystyczne dla ogrodu angielskiego? No więc oprócz metrażu na pewno bezwzględnie idealny trawnik. Kwiaty sadzone są jakby z przypadku w luźnych skupiskach. W typowych ogrodach angielskich ogrodzenia tworzone są częściej z roślin niż z ciężkich murów. Może w polskich warunkach nie jest to już takie popularne, bo u nas przyjęło się, że od sąsiada  koniecznie trzeba odgrodzić się płotem, siatką, czy murem. Choć może znajdą się i amatorzy żywopłotów.

 

W ogrodach angielskich również ważne są ścieżki. Nie tylko dodają uroku, dopełnienia, ładnie wyglądają, ale dodatkowo chronią trawnik przed zadeptaniem. Świetnie wyglądają i nadają się  na ścieżki  piaskowce czy wapienie. Niestety nie są zbyt popularne, ze względu na niską odporność na warunki atmosferyczne. Kolorystyka nawierzchni powinna być jak najbardziej naturalna. Alternatywą dla piaskowców czy wapieni mogą być trwałe wyrobu betonowe.

 

Jeśli chodzi o dobór roślin to należy oczywiście uwzględnić rodzaj gleby, nasłonecznienie, nawodnienie. ogólne warunki panujące na działce.  Typową rośliną w ogrodach angielskich są róże. Jeśli jednak na naszej glebie nie rosną zbyt dobrze, nie ma co ich trzymać na siłę, tylko lepiej poszukać innych roślin nadających się na naszą ziemię.

 

Comments are closed.