Lubczyk ogrodowy | Blog ogrodniczy

Lubczyk ogrodowy

Większość z Was słyszała pewnie nazwę lubczyk, choćby w telewizji. Część zapewne ma go w swoim ogródku. Dzisiaj postaram się przybliżyć choć troszkę tą ciekawą roślinę. No bo to podobno afrodyzjak :)

Lubczyk ogrodowy należy do rodziny selerowatych, nawet liście przypominają trochę liście selera.

Pochodzi z Afganistanu oraz Iranu.

Jest to roślina wieloletnia, która osiąga wysokość do 1,5 metra.

Co ciekawe w Europie lubczyk znany jest  również pod nazwa „Maggi”, a to dlatego, że jego liście mają zapach podobny do tej przyprawy. Zwłaszcza jak rozetrze się je w dłoni. Najczęściej wykorzystywane do gotowania są liście, jako przyprawy zwłaszcza do zup. Z kolei kłącza oraz korzenie  tworzą lekarstwo.

Korzeń tej rośliny już dawno był uznawany jako lekarstwo dzięki właściwościom moczopędnym oraz wiatropędnym. Uważano go również za środek pomocny  w leczeniu kamieni nerkowych,malarii  żółtaczki, bólów gardła, czy  zapalenia opłucnej. Korzeniem leczyło się również bóle żołądka, problemy z pęcherzem i nerkami, jak również menstruacyjne problemy oraz bóle głowy migrenowe.

Lubczyk ogrodowy był niegdyś  głównym składnikiem w napojach miłosnych.Jest rozgrzewającym  oraz odżywczym ziołem dla układu trawiennego.Leczy niestrawności, słaby apetyt, wzdęcia oraz gazy.

Jak go uprawiać?

Lubczyk lubi stanowiska słoneczne, ale w cieniu również będzie rósł.  Wymaga obfitego podlewania w czasie suszy. Nasiona sieje się umieszczając je  na głębokości 6 mm. Potrafi również rozsiewać się samodzielnie. Jest wieloletnim ziołem które potrafi rosnąć  aż 8 lat. Co 3- 4 lata można go rozdzielać i następnie przesadzać w nowe miejsce najlepiej wczesną wiosną lub późną jesienią.

 

2 Responses to “Lubczyk ogrodowy”

  • Wisia Czerwinska pisze:

    Bardzo podoba mi się strona ;) sporo informacji i estetycznie przedstawione. Pozdrawiam

  • Wiga Dudek pisze:

    Pozdrowienia dla prowadzących stronkę. Bardzo fajna strona. Godna polecenia. Pozdrawiam!