Hortensja ogrodowa | Blog ogrodniczy

Hortensja ogrodowa

Hortensja to pięknie kwitnący niewysoki krzew z rodziny hortensjowatych.

Dzisiaj opiszę hortensję ogrodową, według mnie jedną z najpiękniejszych. Roślina ta wywodzi się z południowej Azji.

Osiąga wysokość do 1,5 metra.Liście ma owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze. Najczęsciej są one ciemnozielone. Niektóre odmiany mają liście z jasnymi przebarwieniami.

Kwiaty stanowią największą ozdobę krzewu. Mogą być białe, różowe, niebieskie. Tworzą kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona o średnicy do 25 centymetrów. Niektóre odmiany mogą mieć kwiatostany płaskie, dość luźne.

Jest to piękna roślina ozdobna. Uprawiana zarówno w ogrodach jak i jako roślina doniczkowa. Posadzona w ogrodzie kwitnie od końca czerwca aż do pierwszych  mrozów.

Cechuje ją umiarkowana odporność na mróz, najlepiej rośnie  oraz kwitnie w klimacie morskim o dużej wilgotności oraz średnim nasłonecznieniu.Wymaga gleby żyznej raczej próchniczej o kwaśnym odczynie.

Przez czerwiec-lipiec należy roślinę co 10 dni nawozić płynnymi, rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi (z przewagą nawozów azotowych). Natomiast pod koniec lipca powinny przeważać nawozy fosforowe oraz potasowe. Z kolei na początku września należy zaprzestać nawożenia oraz ograniczyć podlewanie,tak aby  pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

 

Comments are closed.